سخنان تکان دهند حجت الاسلام و المسلمین نقویان را بخوانید

 که احتمالاً به منظور جلوگیری از ترکش های احتمالی بازتاب این صحبت ها، از سوی سایت این برنامه سانسور شد.

حجت الاسلام و المسلمین نقویان روز گذشته همچون دیگر دوشنبه های هفته در برنامه مذهبی سمت خدا که به صورت زنده از شبکه سوم سیما پخش می شود، حاضر شد و به بیان برخی واقعیت های جامعه پرداخت که بخش کوچکی از این گفته ها در رسانه ها انعکاس پیدا کرد. وی که در این برنامه به شرح رساله حقوق امام سجاد (ع) می پردازد، درباره صدقه و انفاق سخن گفت و با تاکید بر قناعت و پرهیز از ریخت و پاش, از مردم خواست به محرومین و مستمندان کمک کنند و این کمک را نیز به شکل غیرمستقیم انجام دهند که ارزش این کمک به غیرمستقیم و در بوق و کرنا نکردن این صدقه دادن است و نمودهای صدقه را نیز متنوع خواند.

نقویان در بخش پایانی برنامه، با اشاره به گفته احمدی نژاد که در ایران هیچ کس گرسنه نمی ماند گفت: الان آدم های نیازمندی داریم، به شدت آدم هایی داریم که برای نان شبشان محتاجند. آقای رئیس جمهور چند وقت پیش گفتند خدا را شکر کشوری داریم که هیچ گرسنه ای نیست.حالا گرسنه نیست یعنی چه؟ این باید تحلیل شود، آقای رئیس جمهور هم بیخود حرف نمی زنند، بالاخره اطلاعاتی دارند آیا همه تحقیقات شده و همه مردم {بررسی شده اند}. الان طرف آمده - معذرت می خواهم- به خود فروشی تن می دهد... من می دانم فقط فقر آن را به اینجا رسانده است. فقط فقر. خوب بگویم الحمد لله خودت را فروختی خانم، الحمدلله گرسنه نیستی؟ خدا را شکر، خدا را شکر، یک پولی داری امشب بخوری و ببری پیش شوهر و بچه ات؟! خب آدم اشکش در می آید، ناراحت می شود، بهش فشار می آید در این کشور.

وی ادامه داد: یک عده از سیری دارند می ترکند و نمی دانند پولهایشان را در کدام کشور و کدام جزیره خرج کنند. بعد همین کارمندهای معمولی، آمار دادند زیر یک میلیون تومان خط فقر است. حالا ببینیم کارمندهای دولت همه می شوند فقیر دیگر. اکثرشان حقوقشان چقدر است؟ من یک هفته پیش که برنامه زنده پخش نمی شد، کارخانه هواپیماسازی شاهین شهر اصفهان دعوت شده بودم و بنده را داخل کارخانه برده بودند. من با این جوان هایی که مشغول کار فنی بودند و این آقا مهندس الکترونیک بود، گفتم خب شما که همه ازدواج کردید که گفت، حاج آقا ازدواج کجا، اینها اکثراً مجردند. گفتم: مجرد بودید من را آوردید؟ برویم الان بلا نازل می شود. جوان های به این خوبی و خوشگلی، مهندس هم که هستید، کار هم که دارید، چرا زن نمی گیرید؟ گفت حاج آقا فکر می کنید حقوق ما چقدر است؟ گفتم حداقل بالای دو سه میلیون تومان. گفت با اضافه کار و سختی کار و کارانه و تخصص به پانصدهزارتومان نمی رسد در صنعت هواپیماسازی. گفتم جدی میگی؟ گفت بله حاج آقا. من خیلی ناراحت شدم که خب بالاخره این چه جوری باید زن بگیرد؟ گفت من فقط سیصدهزارتومان باید اجاره خانه بدهم، آن وقت با دویست هزار تومان می توانم دختر مردم را بگیرم بیاورم؟ بله. من نیاز دارم، خودم هم به سختی در این فضای آلوده پاکدامنی ام را حفظ می کنم. خب آدم ناراحت می شود.

نقویان متذکر شد: لذاست که می گه بیا تا گل برافشانیم و می در ساغر اندازیم / فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم. یک همت جمعی می خواهد و الان هم شما می دانید که گر و گر به مجموعه های خیریه ما در کشور اضافه می شود. گر و گر کمیته امداد امام چاق و چله تر می شود. یعنی چه؟ یعنی فقر بیشتر می شود دیگر. آمار سرقتی که دارند می دهند، بخشی برای فقر است. حالا بخشی برای انسان های جانی بالفطره است که اصلا کارشان سرقت و قاچاق شده است و برای اجانب هم کار می کنند. اما همه که این جور نیستند. یکی از دوستان مسئول و با اطلاع به من می گفت، آمده در خانه طرف، فقط رفته سر یخچال و مواد یخچال را خالی کرده و یک کاغذ گذاشته که من زن و بچه ام یک ماه است میوه و گوشت نخورده اند و چاره ندارم. آدم ناراحت می شود.در این بخش مجری با تغییر مسیر بحث عنوان کرد: حاج آقای نقویان حالا من کار ندارم که حکومت و دولت و اینا، ولی احساس می کنم که ماها هم کم کاری می کنیم و حتماً نباید بنشنیم و منتظر باشیم برایمان کار شود. یعنی قطعاً در بین اطرافیان ما کسانی هستند که می شناسیم که این جوری محتاجند. ولی خودمان پا روی پا می گذاریم. که نقویان در پاسخ گفت: همین است. آن وقت بعد هم ببنید یک عده الان گلیم خودشان را از آب بیرون می کشند و می گویند حاج آقا من چه دارم صدقه بدهم؟ نه؛ تو هم باید بدهی. هرچقدر می توانی و به تناسب آن چیزی که داری. قران می فرماید: «والذین فی اموالهم حق معلوم للسائل والمحروم» می گوید آدم متدین اصلاً برنامه ریزی می کند در اموالش که یک بخشش برای بدتر از خودش است. مثلاً فرض بفرمایید من برنامه ریزی می کنم که یک پراید قسطی خریدم. من دیگه چیزی ندارم. می گویم خدایا من چیزی ندارم اما یک بخشی از درآمدم را می دهم به آنها. خدا یک گشایشی در کارها ایجاد می کند... .

گفتنی است، متن صحبت های حجت الاسلام نقویان به صورت خلاصه و ناقص بر روی وب سایت سمت خدا قرار گرفته و برخلاف روال معمول، تاکنون فایل صوتی این صحبت ها نیز بر روی این سایت قرار نگرفته است. این در حالی است که در صورت بیان این مشکلات مردم که قابل انکار و پوشاندن نیز نیست، از سوی روحانیون موجه، شاهد تحکیم بیش از پیش جایگاه روحانیت در میان توده مردم خواهیم بود و از ان حیث انتظار می رود حداقل فضا برای بیان این نقدها از لسان روحانیون روشن ضمیر در سیما فراهم شود.آینده/1290

/ 0 نظر / 42 بازدید